RADİUS ULNA KIRIĞI

KEDİLERDE ÖN KOL KIRIĞI - 15.12.2019

Kedilerde kırık ameliyatları; kedilerde çoğunlukla yaz aylarında yüksekten düşme yada araba kazaları gibi durumlarda kemik kırıkları görülebiliyor. Bu gibi durumlarda acil bir şekilde veteriner kliniklerine götürülen kedilerin öncelikli olarak tüm yaşamsal fonksiyonlarının yerinde olduğu, iç kanamasının olup olmadığını anlamak için tüm tetkikler yapılmakta ve acil olarak koruyucu tedavileri yapılmaktadır.
Dış bakıda kedilerde açık kırık veyahut kapalı kırık olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Radyografik görüntüleri tüm açılarıyla değerlendirilir. Açık kırık varlığında kemik dokusu dışarıyla temas halinde olduğundan temizlenir ve enfeksiyondan arındırılır.
Ülkemizde tüm kırık olgularında farklı osteosentez metodları kullanılmaktadır. Bunlar intrameduller pin ve serklaj uygulamaları, plak osteosentez uygulamaları, eksternal fiksasyon teknikleri olarak gruplandırılabilir. Veteriner hekim arkadaşlarımız bu metodların hangisinin uygulanacağına karar verirken, kırığın bulunduğu bölge ve şekline bakmaktadır.
Kedilerde yapılan osteosentez sonrasında en az 2 hafta kafes istirahati önerilerek operasyonun akut evresinde hareketsiz kalması sağlanır. Bu süreçte yara bakımları ve antibiyotik tedavileri ile hastada sağlıklı bir iyileşme sağlanır. 6-8 haftalık süre sonrasında kontrolleri yapılarak tedavi neticelendirilir.
Zeytinburnu Cevizlibağ Veteriner Kliniği